خانه / اخبار اصفهان / اجتماعی / نظارت بر بازار شب یلدا در اصفهان
شب یلدا
شب یلدا

نظارت بر بازار شب یلدا در اصفهان

حسین صفاری با اشاره به اهمیت سلامت مواد غذایی برای مردم، اظهار داشت: شهر اصفهان، نجف‌آباد و خمینی‌شهر که شدت فراوری و فروش آجیل بسیار زیادی نسبت به سایر نقاط اصفهان دارند، برنامه ‌نظارت و کنترل بیشتری روی آن ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت بهداشت آجیل افزود: در این زمینه ۲ بحث کیفیت و مخلوط آجیل مانده و تازه مورد نظارت و بررسی قرار می‌گیرد.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان ۲ محور اصلی، استفاده نکردن از ترکیات غیر مجاز در آجیل مانند اسید اسکوربیت و استفاده از انواع رنگ‌ها برای محصولاتی چون فندق، گردو، پسته و تخمه را یادآور شد و بیان کرد: در این زمینه نیز بازدیدهایی انجام و جلساتی با اتحادیه‌ها صنف برگزار و به طور کامل شرایط برای فروشندگان و تولیدکنندگان آجیل توضیح داده شده است.

وی پیرامون نظارت بر بهداشت شیرینی و کیک شب یلدا اظهار داشت: علاوه بر بازدیدهای معمول صبح و بعد ‌از ‌ظهر در ایام عادی، برنامه خاصی برای شب یلدا نیز از یک‌ماه پیش آغاز شده و بحث آموزش و عدم استفاده از رنگهای غیر مجاز و شرایط بهداشتی مد نظر قرار گرفته است.

صفاری بیان کرد: در صورت مشاهده هر گونه تخلف و صلاحیت نداشتن، اقلام جمع‌آوری و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت اصفهان با اشاره به سلامت میوه خاطرنشان کرد: بحث طرح نظارت میوه به صورت سالیانه در زمان ورود به میادین میوه و تره‌بار اصفهان از نظر چک کردن ۳ عامل فلزات، نیترات و باقیمانده سموم در آنها انجام می‌شود اما در ایام خاص مانند شب یلدا این نظارت با شدت بیشتری صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به پرتقال‌ و نارنگی‌های رنگینی که در اواخر مرداد و شهریور یا فصل پاییز مشاهده می‌شود، اظهار داشت: آمار تخلفات وجود این نوع میوه‌ها نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته اما با توجه به اهمیت موضوع، نظارت ادامه دارد و در صورت مشاهده آنها، مورد آزمایش قرار خواهد گرفت و اگر مورد قانونی داشت، به شدت برخورد می شود.

صفاری گفت: در مجموع ۳۵ تا ۴۰ اکیپ، بازرسی روزانه و مداوم را به عهده دارند که در مواقعی چون پایان  هفته یا مناسبت‌ها، این اکیپ‌ها به ۶۰ نفر نیز می رسد.

وی افزود: بهداشت محیط در ایام مناسبتی مثل عید نوروز، ایام محرم و صفر، شب یلدا و غیره طرح‌های خاص در استان دارند و آن را اجرا می‌کنند.

درباره ی رضا

همچنین ببینید

طوفان اصفهان

طوفان استان اصفهان را در برمی‌گیرد‌

حسن خدابخش درباره وضعیت هوا در استان اظهار داشت: سامانه‌ ناپایداری از امروز تا اواسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *